Podologia to dziedzina medycy, która zajmuje się rozpoznawaniem wad stóp i stawu skokowo-goleniowego,  ich dysfunkcjami i wszelkimi zaburzeniami.

Specjalista podolog rozpoznaje patologie na stopach. Przeprowadza odpowiednie zabiegi, które mają na celu ich wyeliminowanie. Kieruje pacjenta do odpowiednich specjalistów (dermatologa, chirurga, ortopedy, diabetologa). Jego praca i doświadczenie pozwala na współpracę z pacjentami chorymi na cukrzycę czy hemofilię.

Z gabinetu podologicznego może korzystać każdy, gdyż specjalista ten zajmuje się także profilaktyką stanu zdrowia naszych stóp i nóg. Szczegółowy wywiad i badanie podologiczne pozwalają na wczesne wykrycie i przeciwdziałanie takim schorzeniom jak np. stopa cukrzycowa, haluksy, wrastające paznokcie.

Podolog ściśle współpracuje z dermatologiem, zajmuje się odpowiednią pielęgnacją pacjentów zmagających się z grzybicami, nadmiernym rogowaceniem naskórka czy problematycznymi paznokciami, których pacjent niejednokrotnie nie jest w stanie sam komfortowo skrócić.

 

Przykładowe zabiegi, wykonywane w gabinecie:

- poradnictwo ogólne

- korekcja wrastających paznokci

- usuwanie odcisków i modzeli

- zabiegi na zrogowaciałym naskórku

- fachowe skracanie paznokci

- ortonyksja i odciążanie bolących miejsc

- zabiegi na paznokciach zgrzybiałych i zgrubiałych

Z badania przeprowadzonego przez specjalistę podologa powinien skorzystać każdy z nas. Stopy kryją w sobie receptory organów całego ciała, noszą nas przez długie lata, pokonując ogromne dystanse i właśnie dlatego ogromnie ważna jest dbałość o nie, o ich zdrowie i  jak najlepszą kondycję.